Inngår ny samarbeidsavtale om DMS
Helse Nord-Trøndelag og Stjørdal kommune har inngått en ny samarbeids- og rammeavtale om distriktsmedisinsk senter, Værnesregionen DMS. Den nye avtalen løper fra 1.januar 2026 og gjelder i elleve år.

Avtalen innebærer at DMS og helseforetaket samarbeider om å etablerer nye og videreutvikle allerede etablerte desentraliserte spesialisthelsetjenester. Disse omfatter blant annet laboratorietjenester og annen behandling som foregår på dagtid i DMS.
– DMS er vårt lille lokalsykehus, og denne avtalen betyr at vi kan utvide tilbudet og gi flere behandlinger på dagtid. Det betyr at innbyggerne slipper unødvendige reiser til sykehuset, sier ordfører i Stjørdal kommune, Eli Arnstad.
Som et minimum vil Helse Nord-Trøndelag dekke kostnader for tjenestetilbud med en årlig innbetaling til kommunen på 10,6 millioner kroner, eksklusive leie av arealer. Kommunen har ansvaret for lokaler og drift, mens Helse Nord-Trøndelag står for spesialisthelsetjenestene.
Endringen innebærer økt satsing på polikliniske- og andre tjenester på dagtid. Sykehusdirektør Annamaria Forsmark i Helse Nord-Trøndelag sier at hun er fornøyd med å videreutvikle samarbeidet med DMS.
– For oss er det en målsetting at kommunens- og spesialisthelsetjenestens samlede kompetanse kan komme flere pasienter fra flere kommuner til gode. Vi snur aktiviteten vår på DMS fra døgnbehandling med innleggelser, til økt behandling på dagtid uten overnatting på DMS. Derfor har vi startet arbeidet med å identifisere hvilke pasientgrupper i regionen som kan være aktuelle for økt bruk av desentraliserte spesialisthelsetjenester på dagtid, sier Forsmark i Helse Nord-Trøndelag.

Avtalen mellom Helse Nord-Trøndelag og Stjørdal kommune sikrer både langsiktighet og økonomisk forutsigbarhet for helsehuset, og legger til rette for å utvikle nye tilbud i takt med innbyggernes behov.
Dagens tilbud ved Værnesregionen DMS inkluderer blant annet medisinsk dagbehandling, dialyse, røntgen, gynekologisk poliklinikk, svangerskapskontroller og hørselssentral. Med den nye avtalen kan flere tjenester komme på plass.
Formålet med avtalen er
- At DMS skal være en effektiv og nyskapende drevet helseenhet
- Å videreutvikle en helhetlig og forbedret behandlingskjede for pasienter til poliklinisk behandling og oppfølging.
- Å ivareta eksisterende, samt bygge og utvikle kompetanse som kommer både pasienter, spesialisthelsetjeneste og kommunehelsetjeneste til gode.
- Å skape en faglig god samhandlingsarena med god informasjonsflyt og gjensidig kompetanseoverføring mellom HNT og kommunehelsetjenesten.
- Å oppnå bedre kostnadseffektivitet for HNT, SK og samfunnet for øvrig.
- Å ha en ambisjon om å utvide den samlede virksomheten i takt med befolkningens behov for desentraliserte spesialisthelsetjenester.
Fakta om DMS
Et distriksmedisinsk senter (DMS) er noe som ble etablert som en konkretisering av samhandlingsreformen. Et DMS er en samling av helse- og omsorgstjenester, med mål om å gi gode, koordinerte og tilgjengelige tjenester til befolkningen nært deres bosted. Værnesregionen DMS leverer i dag kommunale- og spesialisthelsetjenester til innbyggere i Værnesregionen.