Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Hjemmebasert biofeedback som forebyggende behandling av spenningshodepine

I denne studien prøver vi ut et nytt medisinfritt behandlingsalternativ for å forebygge spenningshodepine. Deltakerne skal gjennomføre daglige økter med biofeedback-trening for å undersøke om det gir mindre hodepine på sikt. Øvelsene gjennomføres ved hjelp av et nyutviklet medisinsk utstyr som kan brukes hjemme.

Om studien

Biofeedback innebærer å måle kroppslige signaler, slik som muskelspenning, hjerterytme og temperatur, og å lære seg teknikker for å påvirke disse. Behandling foregår ved hjelp av det medisinske utstyret Cerebri-TTH, som er under utprøving.

For å delta må du ha tilgang til en iPhone eller Android-telefon. Vi sender tilhørende utstyr hjem til deg. Cerebri-TTH består av to sensorer som du bruker under biofeedback økt, én på fingeren og én på skulderen. Det er enkelt å feste sensorene til kroppen, og de gjør ikke vondt å bruke.

Sensorene plukker opp signaler fra kroppen som kan ha sammenheng med hodepine. Målingene fra sensorene kan du se i en mobilapplikasjon, som også vil hjelpe deg med å tolke signalene. Å redusere muskelspenning, og øke fingertemperatur og pulsvariasjon, er tegn på at du avspenner og nedregulerer nervesystemet ditt. Dette kan redusere spenningshodepineplager.

Behandling med Cerebri kan gjøres hvor som helst så lenge du har med mobil og utstyr. Du gjennomfører biofeedback enkelt hjemme hos deg selv, i minst 10 minutter hver dag. Du bruker den samme mobilapplikasjonen til å føre hodepinedagbok hver dag.

Utprøving av forebyggende behandling slik som Cerebri-TTH, er en tålmodighetsprøve. Vi tror at effekt av denne behandlingsformen oppnås ved jevnlig bruk over tid. Det er viktig at du tenker igjennom om du har anledning til å sette av 10 minutter hver dag i 3 måneder for å gjennomføre behandlingen, før du sier ja til å bli med i studien.

Informasjon om deltakelse

Studien er åpen for rekruttering fra 25.09.2025 fram til 01.04.2027

Hvem kan delta?

Du kan delta i studien dersom du oppfyller følgende kriterier:

  • Er 18 år eller eldre.
  • Har 6 eller flere dager med spenningshodepine i måned..
  • Bruker iPhone eller Android smarttelefon.
  • Vi inkluderer også gravide og ammende.

Du kan ikke delta i studien dersom du oppfyller ett eller flere av kriteriene under:

  • Har en annen alvorlig hodepine.
  • Flere enn 1 dag med migrene i måned.

Studien er åpen for deltakere fra hele landet.  

 

Meld din interesse her: hodepine@ntnu.no

For at du skal bli vurdert som deltaker i en klinisk studie, må vanligvis din behandlende lege sende en forespørsel til det sykehuset som er ansvarlig for studien. Du må også passe inn i de kriteriene som forskerne har satt for å velge ut pasienter til sine studier.

I prosjektet vil vi innhente og registrere opplysninger om deg, som relevant informasjon om din hodepine, andre relevante sykdommer og medisinbruk. Det er kun utvalgt helsepersonell som har tilgang til opplysningene.  

Mobilapplikasjonen vil trygt lagre dine sensormålinger og data fra din hodepinedagbok. Denne informasjonen er med på å forme et persontilpasset biofeedbackprogram for deg i løpet av behandlingsperioden. Det vil også bli samlet inn informasjon om ditt bruksmønster for å forbedre brukervennligheten til appen. Spørreskjemaer du fyller ut i appen vil også lagres.

Det er frivillig å delta i studien. Du kan når som helst, og uten å oppgi noen grunn, trekke deg fra studien. Dette vil ikke ha konsekvenser for din normale behandling. For å delta i studien må du signere samtykkeerklæring.

Hva innebærer studien?

All oppfølging skjer på video eller telefon, deltakelse innebærer ingen reiser til sykehus.

Før deltakelse i studien har du et digitalt videomøte med en nevrolog. Dersom du oppfyller kriteriene for å delta i studien, og samtykker til deltakelse i studien, kan du delta.

En hodepinesykepleier vil være tilgjengelig via e-post og kunne ringe deg ved behov dersom det dukker opp spørsmål eller utfordringer underveis.

Studien varer i minst 4 måneder, inkludert 4 uker loggføring av hodepinedagbok i forkant av behandling. Av vitenskapelige hensyn vil noen pasienter føre hodepinedagbok i 16 uker før de begynner behandling, slik at total varighet av studien er 7 måneder for denne gruppen. Det er tilfeldig hvilken gruppe du havner i. Alle deltakere får 12 uker behandling med Cerebri-TTH.

Vær oppmerksom

Som deltager i denne studien får du kartlagt din hodepine godt. Du får oppfølging av en nevrolog og nevrologisk sykepleier under hele studien.

Du vil få prøve ut en behandling for din hodepine med et potensiale for effekt og hvor erfaring så langt tilsier lite bivirkninger.

Kontaktinformasjon

Les mer om studien og meld din interesse her, eller ta kontakt på hodepine@ntnu.no

Ved overordnede spørsmål om studien kan du ta kontakt med:

Overlege Tore Wergeland, PhD
Nevrologisk avd., Sykehuset Namsos

E-post: tore.wergeland@ntnu.no 

Samarbeidspartnere

Samarbeid med

  • Akershus universitetssykehus
  • Helse Bergen
  • St. Olavs hospital
  • Universitetssykehuset Nord-Norge