Hopp til hovedinnhold

Prehospital plan vedtatt

Struktur på ambulansestrasjoner beholdes. AMK-sentralene fortsetter på dagens fire steder. Ambulansetjenesten drives av det offentlige fra 2013.

Dette er hovedpunktene i vedtaket som i dag ble gjort av styret i Helse Midt-Norge.

- Vedtaket er i tråd med de anbefalingene som styret i Helse Nord-Trøndelag ga, så jeg er tilfreds med utfallet av dagens regionale behandling, sier administrerende direktør i Helse Nord-Trøndelag, Arne Flaat.

For Nord-Trøndelags del har hovedspørsmålene vært knyttet til opprettholdelse av enkelte ambulansestasjoner nord i fylket, hvorvidt foretaket skulle ha egen AMK-sentral eller styres fra sentralen i Trondheim - og til sist hvem som skulle drive ambulansetjenesten. I dag er ambulansetjenesten styrt av helseforetaket, men drevet av private leverandører.

Vedtaket innebærer at ambulansestasjonene opprettholdes som i dag, selv om kasernert vakt er begrenset til deler av døgnet på enkelte stasjoner. Også AMK Nord-Trøndelag opprettholdes som kommunikasjonsknutepunkt for egen ambulansetjeneste og blant annet for å ivareta nødtelefon for Nord-Trøndelag.

Endringen med dagens vedtak gjelder drift av ambulansene. Per i dag drives ambulansene av Namsos Trafikkselskap Ambulanse AS og Inn-Trøndelag Ambulanse AS. Styrets vedtak innebærer at avtalene ikke fornyes når avtaleperioden går ut i slutten av 2012, og at helseforetaket selv tar over driften.

 

Her finner du nyhetssak på www.helse-midt.no med styrets vedtaksformuleringer.

 

 

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 05.05.2011 13:14

Trond Skillingstad

Del

Følg oss på facebook

RSS ikon RSS-kilde Nytt fra Helse Nord-Trøndelag HF

 

Mediekontakt

Informasjonssjef
Trond G. Skillingstad

Telefon: 74 21 56 31
Mobil: 916 93 826